TV, roken door de moeder en gebruik SSRI’s moeder hebben effecten op kinderen
Het medische vakblad Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine van mei 2010 brengt 3 artikelen die laten zien hoe kleine oorzaken grote gevolgen hebben voor kinderen. Kinderlevens worden toch al steeds drukker en dat leidt ertoe dat ze steeds meer moeite hebben daarmee om te gaan.
Het meeste aandacht in de media kreeg het onderzoek bij jonge kinderen waarbij gekeken werd naar de lange termijn effecten van TV kijken (Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine 2010;164:425). De uitkomst daarvan is niet echt opbeurend. 1314 kinderen die tussen 1997 en 1998 in Quebec in Canada waren geboren werden tot hun tiende gevolgd. De onderzoekers verzamelden alles over de kinderen: een regelmatig verslag door de ouders, verslagen en schoolresultaten door de leerkrachten, de BMI (de relatie tussen lengte en gewicht) en de psychologische en gezondheidsgewoonten.
Veel TV kijken maakt de kinderen minder slim en dik. In cijfers ziet het er zo uit. Elk uur TV kijken op een leeftijd van 29 maanden zorgde voor:
- 13 procent minder lichaamsbeweging in de weekends
- 9 procent meer consumptie van softdrinks
- 5 procent meer kan op overgewicht
- 10 procent meer kans gepest te worden op school
- 6 procent minder resultaten bij rekenen.
Een tweede onderzoek vond dat het gebruik van serotonine heropnameremmers (SSRI’s, de meest gebruikte antidepressiva) door zwangere vrouwen samen hangt met een grotere kans dat het kind op driejarige leeftijd angstiger en depressiever is dan zijn leeftijdgenootjes. Hoe het precies zit is onduidelijk. Zijn het specifiek kinderen bij wie dat gebeurt, komt het door de stemming van de moeder of door de antidepressiva. Het is wel een punt van zorg.
Uit een derde onderzoek blijkt dat roken door de aanstaande moeder samenhangt meet slaapproblemen gedurende de eerste twaalf jaar. We weten inmiddels wel hoe belangrijk slaap is voor de zich nog ontwikkelende hersenen van kinderen.
De drie onderzoeken samen laten zien wat voor factoren de toekomst van een kind kunnen bepalen. Richard Loren, klinisch directeur van het Centrum voor ADHD en hoogleraar klinische geneeskunde aan de Universiteit van Cincinatti zegt op de Amerikaanse website HealthDay over deze onderzoeken dat de vroege jeugd van kinderen erg kritisch is voor de ontwikkeling van vaardigheden en dat kinderen die het al vroeg goed leren, het later beter doen. Wat dat voor vaardigheden zijn kunnen we vrij gemakkelijk invullen. Bijvoorbeeld omgaan met tijd, omgaan met stress en druk, omgaan met de behoefte aan aandacht of juist passief worden beziggehouden. Dat kan lelijk doorkruist worden door pesterij op school, overgewicht, tekort aan slaap, stemming.
Deskundigen adviseren ouders om hun kinderen dan ook niet meer dan twee uur per dag TV te laten kijken en heel jonge kinderen liever helemaal niet. Bovendien zouden ouders hun kinderen kunnen helpen te leren om als ze moe van school thuis komen iets anders te gaan doen. Ze voor de TV zetten leert de kinderen juist dat ze zich zo moeten vermaken en als ze eenmaal weten hoe de afstandsbediening werkt is het probleem misschien wel niet meer op te lossen.
Deze publicatie is onderdeel van het column van prof. dr. Ivan N. Wolffers, klik hier voor meer publicaties van de auteur.