Oestrogeen (hormonen) effectief tegen symptomen schizofrenie
Oestrogenen kunnen mogelijk de door medicijnen gestabiliseerde symptomen van schizofrenie verminderen bij vrouwen die aan een ernstige vorm van schizofrenie lijden volgens een Australische studie in Archives of General Psychiatry.
Onderzoekers vonden ongeveer 2 decenniums geleden een link tussen schizofrenie en oestrogeen toen het opviel dat vrouwelijke patiënten over het algemeen 5 jaar later in problemen geraakten dan mannelijke pätiënten. De symptomen leken ook erger te worden net na de geboorte van een baby en gedurende de menopauze wanneer de natuurlijke oestrogeen niveau’s verminderen, en leken juist minder erg te worden gedurende de menstruatie en zwangerschap wanneer de hormoon niveau’s hoog zijn.
In het onderzoek werden gedurende 1 maand 56 vrouwen een oestrogeen pleister gegeven onderwijl zij hun antipsychotische medicatie bleven gebruiken en zij hadden minder psychotische symptomen, inclusief hallucinaties, desilusie en bewegingsstoornissen dan de 46 vrouwen die een placebo pleister ontvingen. De vrouwen bevonden zich allemaal in een acute of chronische fase van schizofrenie, inclusief 29 die daarvoor waren opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis.
Oestrogeen “lijkt een waardevolle behandeling te zijn voor vrouwen met door medicijnen gestabiliseerde schizofrenie en kan mogelijk een adjuvante therapeutische optie zijn voor patiënten met ernstige psychische problemen.” schrijven de onderzoekers, aangevoerd door Jayashri Kulkarni van het Alfred Psychiatry Research Center van de Monash Universiteit in Melbourne, Australië. “Oestrogeen kan een preventieve rol spelen in vrouwen met schizofrenie bij wie de toestand verslechterd in perioden van hormonale veranderingen.” en kan mogelijk ook mannen helpen, schrijven de onderzoekers.
Ongeveer 1 procent van alle mensen hebben schizofrenie, een psychiatrische stoornis die het bemoeilijkt om logisch te kunnen denken, ‘normaal’ te gedragen en het verschil te kunnen aanduiden tussen realiteit en hallucinaties. Medicatie kan de ergste symptomen onderdrukken, zoals bijvoorbeeld het horen van stemmen of woede aanvallen maar de medicijnen kunnen ernstige bijwerkingen veroorzaken waaronder gewichtstoename, diabetes, bewegingsproblemen en zelfs de dood.
Bestsellers
Antipsychotica was de op 6 na best verkochte medicijnenklasse wereldwijd in 2007. De drie medicijnen van Bristol-Myers Squibb Co.’s (Abilify), Johnson & Johnson’s (Risperdal) en Eli Lilly & Co.’s (Zyprexa) brachten 20.7 miljard dollar op in dat jaar volgens IMS Health, een voorschrijvingswaakhond in Norwalk, Conneticut, Amerika.
De oestrogeen pleister hielp niet met de negatieve symptomen van schizofrenie waarbij patiënten hun vermogen verliezen om te plannen, emoties te uitten of te praten met vrienden. Die symptomen reageren minder goed op de hormoon therapie en vereisen mogelijk lange termijn zorg, zeggen de onderzoekers.
Er zijn grotere en langdurigere studies nodig om de baten van oestrogeen te kunnen bevestigen, die momenteel al wordt gebruikt ter behandeling van menopauze en osteoporose, zeggen de onderzoekers. Oestrogeen pillen, gemaakt door Wyeth en anderen zijn gelieerd aan hartaanvallen en andere kwalen. Eerdere studies wijzen uit dat oestrogeen pleisters een veiligere optie zou kunnen zijn.
Bron: Bloomberg.com