Nova: Hype in de psychiatrie: ex-patiënten worden opgeleid tot behandelaar!
Het is een nieuwe trend in de psychiatrie: patiënten die als ervaringsdeskundigen een rol spelen in de behandeling van andere psychiatrische patiënten en daarvoor ook betaald worden.
Het gebeurt steeds vaker en er komen ook steeds meer MBO-opleidingen voor deze ervaringswerkers door heel Nederland.

Effectieve behandeling
Voormalige patiënten dragen als ervaringsdeskundigen positief bij aan de ggz, vinden cliënten en ervaringsdeskundigen. Cliënten voelen zich begrepen door ex-patiënten. Ook ervaringsdeskundigen zelf denken dat zij dichter bij de patiënten staan en in hun team een andere kijk meebrengen. Het werk is ook heilzaam voor henzelf.
HBO-opleidingsniveau
Ook op HBO-niveau gaan opleidingen starten. Eindhoven is de eerste opleiding voor ervaringsdeskundigen (BGE) op HBO-niveau. De opleiding begint in september. Het ‘loopt storm’, er zijn nu al 40 aanmeldingen en er zullen er nog zeker meer bijkomen. In Rotterdam worden momenteel besprekingen gevoerd voor het opstarten van een HBO-opleiding.
Pauline Kuin-van der Jagt is zo’n hulpverlener die eerst zelf patiënt was. Ze werkt in Noordduyne, een instelling voor geestelijke gezondheidszorg in Den Helder.
Bron: Nova
Van gek tot behandelaar – Radio 1
Psychiatrische patiënten dragen vaak levenslang een etiket: in de ogen van anderen zijn ze gek en kunnen ze niets voor de maatschappij betekenen. Maar steeds meer psychiatrische instellingen geven ze graag een kans op het moment dat ze een behandeling achter de rug hebben. Heb je een psychiatrisch verleden, dan mag je tegenwoordig aanschuiven als behandelaar. Dit is de Dag volgt een van hen: Willianne Janse bij de Utrechtse GGZ-instelling Altrecht.
Van gek tot behandelaar
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Doelstelling: in 2011, 5% van alle medewerkers in de psychiatrie een ervaringsdeskundige!
Bron: Radio 1